• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

تحلیلی بر شیوه های درآمدزایی باشگاه های دنیا

 • این روزها فوتبال حرفه ای هزینه های هنگفتی روی دست باشگاه ها می گذارد ، از همین رو مدیران برای تامین منابع مالی لازم برای اداره تیم ها رو به درآمد زایی از راه های مختلف آورده اند . یکی از این راه ها جذب اسپانسر ، البسه و پوشاک ورزشی است چون برندهای معتبر برای اینکه بتوانند اجناس خود را بفروش برسانند ، نیاز مبرم به همکاری با باشگاه های پر طرفدار دارند . همین چند ماه پیش بود که کمپانی بزرگ آدیداس آلمان به عقد قرار داد ۸۰ میلیون پوندی ( ۴۰ میلیارد تومانی ) برای هر فصل تامین کننده البسه باشگاه منچستر یونایتد شد تا شیاطین سرخ بعد از نزدیک به یک دهه همکاری با نایک آمریکا با پیشنهاد وسوسه کننده آدیداس در آمد زایی فوق العاده ای داشته باشند .سوای باشگاه های بزرگ اروپایی ، سایر باشگاه های حرفه ای در اقصی نقاط دنیا نگاه ویزه ای به جذب اسپانسر از طریق تولید کننده های البسه ورزشی دارند از جمله باشگاه های عربی حاشیه خلیج فارس نکته ای که در سال های گذشته کمتر مورد توجه باشگاه های به اصطلاح حرفه ای ایران قرار گرفت .

  بعد از امضاء توافق نامه هسته ای میان ایرانو  ۱+۵ ماجرای تحرم های حل و فصل شد تا به این ترتیب زمینه برای ورود برند های خارجی البسه ورزشی به فوتبال باشگاهی ایران فراهم شود اتفاقی که در این سال ها کمتر ساهد آن بودیم و تنها شرکت آلمانی  آ اشپورت بود که توسط نمایندگی دبی خود با فدراسیون فوتبال و برخی باشگاه ها قرار داد بست آن هم نه به عنوان اسپانسر بلکه برای فروش اجناس خود ! شاید مهمم ترین برندی که در این سالها در فوتبال ایران دیده شد ، «lotto» ایتالیا بود .

  برندی که در زمان مدیریت محمد رضا ساکت در سپاهان با قهرمان اصفهانی ایران قرار داد بست و نزدیک به سه سال اسپانسر این باشگاه در ایران و آسیا بود اما بعد از آن بنا به مشکلاتی که در راه فروش محصولات باشگاه ها در بازار ایران وجود داشت ، یک برند مطرحی برای همکاری با ایرانی ها وسوسه نشد در حالی که فوتبال دوستان ایرانی در منطقه آمار فوق العاده ای داشتند .

  همین که خبر برداشته شدن تحریم ها بعد از توافق هسته ای رسانه ای شد ، دیدیم که چند باشگاه لیگ برتری به جاری استفاده از شرکت های تولیدی داخلی پای امضاء قرارداد با چند شرکت خارجی نشسته و تصمیم گرفتند از البسه با کیفیت تر سود ببرند. باشگاه سپاهان پیش آهنگ این اقدام در ایران به سراغ برند اسپانیایی joma رفت و با امضاء قرار دادی ۲ ساله اولین باشگاه ایرانی لقب گرفت که با برند اسپانیایی قرارداد می بندد البته از مفاد مالی این قرارداد اطلاع دقیقی در دست نیست اما گفته می شود این شرکت از مدتها قبل برای امضاء قرارداد با قهرمان ایران ابراز تمایل کرده بود . علاوه بر سپاهان باشگاه سایپا هم دست به کار شد و با برندی ایتالیایی به نام GIVOVA به توافق رسید تا از تولیدات این شرکت برای لیگ پانزدهم سود ببرد . برندی که در سرزمین چکمه جزو برند های درجه ۲ محسوب می شود . و تنها یکی ، دو دهه از فعالیتش می گذرد اما در حال توسعه فعالیت هایش است تا جایی که هم اکنون اسپانسر چند باشگاه ایتالیایی از جمله کیه وو در سری A شد .

  استقلال و پرسپولیس به عنوان دو تیم پر طرفدار پایتخت که به اذعان خودشان طرفدارداران میلیون دارند ، این بار تصمیم گرفتند از شرایط موجود برای درآمد زایی بیشتر سود بیرند ، به همین خاطر در میان پیشنهاداتی که داشتند، پای میز مذاکره با آن اشپرت و برند ۳۶۱ درجه نشستند و به توافق رسیدند. آل اشپروت مدت هاست در ایران فعالیت می کند آن هم با کلی حرف و حدیث پشت سرش اما گویا این بار مدیران این شرکت به پرسپولیسی ها نوید دادند بهترین اجناس خود را با کیفیتی عالی در اختیار سرخ پوشان قرار دهند .

  شاید به همین خاطر بود مدیران باشگاه قید پیشنهاد نمایندگی نایک در ایران و تولیدی مجید را زدند و دوباره با آل اشپورت  قرار داد بستند . استقلال هم بجای همکاری با برند های داخلی ، این بار با یک شرکت تازه تاسیس چینی که اسپانسر بازی های آسیایی گوانگجو بود ، به توافق رسید . ۳۶۱ درجه که فعالیتش در فوتبال ایران را با تامین البسه کمیته داوران فدراسیوت فوتبال آغاز کرد، ابن بار البسه استقلال را تامین خواهد کرد تا رقابت با برندهای خارجی در فوتبال ایران داغ تر هر سال پیگیری شود .

  تمام این قراردادها به باشگاه های ایران در شرایطی بسته شد که هنوز از مفاد مالی آنها خبری در دست نیست در حالی که باشگاه های بزرگ اروپایی وقتی پای میز مذاکره با اسپانسر البسه خود می نشینند ، سود حاصل از آن را به اطلاع طرفدارانشان می رسانند . مثلا آرسنال با امضاء قرارداد با پوما سالی ۳۰ میلیون پوند ( ۱۵۰ میلیارد تومان ) به حسابش واریز می کند .

  بارسلونا با قراردادی که با نایک دارد ، سالی ۱۸ میلیون یورو ( ۶۵ میلیارد تومان سود می کند ، همینطور رئال مادرید که پول کلانی از آدیداس آلمان می گیرد که محصولاتش فروش فوق العاده ای در سطح جهان دارد اما در ایران چون قانون کی رایت رعایت نمی شود ، این برند های مطرح تمایلی برای همکاری نشان نمی دهند حتی با فدراسیون فوتبال ایران که همواره جزو قدرت های مطرح فوتبال قاره کهن است . در ادامه رنگکینگ بهترین برند های تولیدی البسه ورزشی در سال ۲۰۱۵ در رشته فوتیال که توسط فیفا منتشر شد  را می خوانید .

  ردیف نام برند محصول کشور
  ۱ Adidas آلمان
  ۲ Nike آمریکا
  ۳ Puma آلمان
  ۴ Umbro انگلیس
  ۵ Under armour آمریکا
  ۶ Diadora ایتالیا
  ۷ Lotto ایتالیا
  ۸ Kwikgoal نیجریه
  ۹ Fila کره جنوبی
  ۱۰ Spalding آمریکا
  ۱۱ Kappa ایتالیا
  ۱۲ Joma اسپانیا
  ۱۳ Nivia آلمان ( هند)
  ۱۴ Fifa سوئیس
  ۱۵ Brine آمریکا
  ۱۶ Select دانمارک
  ۱۷ Reebok انگلیس
  ۱۸ Macron ایتالیا
  ۱۹ Pug آمریکا
  ۲۰ Mitra آرژانتین
  ۲۱ Admiral انگلیس
  ۲۲ Uhlsport آلمان
  ۲۳ Perma مکزیک
  ۲۴ Penalty برزیل
  ۲۵ Sandico انگلیس
  ۲۶ Acic ایتالیا
  ۲۷ Errea ایتالیا
  ۲۸ Specs اروگوئه
  ۲۹ Warrior آمریکا
  ۳۰ kipsat فرانسه

  تحلیل عبدالمهدی نصیرزاده