• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

ترک بدن چیست و چگونه درمان می شوند ؟

 • ترک بدن چیست و چگونه درمان می شوند ؟

  اغلب مردم حتی نوجوانان هم با استرچ مارک ها درگیرند ، این ترک های سفید رنگ پوست در ۷۰ درصد بانوان باردار دیده می شود ، این رگه های سفید گاه باعث ایجاد افسردگی در زنان و مردان می شود .

  این ترک های پوستی به دلیل کشیدگی لایه های پوست ایجاد می شود با جدا شدن لایه هایی از پوست به دلیل چاقی ، لاغری و بارداری و … بوجود می آیند.

  گاه این ترک ها به صورت قرمز رنگ ، صورتی مایل به قرمز و قهوه ای یا سفید ظاهر می عمل کردن به این توصیه‌ها قطعاً و یقیناً شما را در مهار پدیده پارگی پوست و در پیشگیری از بروز این پدیده یاری خواهد کرد :

  ۱- ماساژ دادن پوست بدن و ناحیه پاره شده پوست با کرم ها و روغن های گیاهی تا حدود زیادی به برطرف شدن این عوارض کمک خواهد کرد .برای مثال می توانید از انواع  کرم ضد ترک آنتی استرچ مارکاستفاده کنید که علاوه بر ابرسانی ترک های حاصل از بازشدگی پوست(بر اثر چاقی و لاغری و…) را کاهش میدهد واستحکام و خاصیت ارتجاعی پوست افزایش میابد  و در نتیجه نرم و صاف میشود.( هر روز صبح و شب بر روی پوست خود ماساژ ۲-در برخی موارد کیسه کشیدن به بدن در حین دوشی که روزانه می‌گیرید با زدودن لایه‌های مرده پوست به شادابی پوست و به بهتر شدن اوضاع پوست پاره شده کمک خواهد کرد .

  ۳- ماساژ دادن پوست با روغن‌های ویتامین e نیز به بهبود وضعیت پارگی‌های پوستی کمک خواهد کرد همچنین از این کرم‌ها و روغن ها پس از دوش گرفتن می‌توانید استفاده کنید به این معنی که نواحی عارضه دیده را با این پمادها و کرم ها ماساژ دهید .

  ۴- با مشورت پزشک خود می‌توانید در مواردی که عارضه حاد است از کرم‌های tretinoin استفاده کنید از این پماد برای درمان آکنه و پیری پوست استفاده می‌شود . تحقیقی که در سال ۱۹۹۶ انجام شده بود نشان داد که استفاده از پماد‌های ۰٫۱ درصد tretinoin وضعیت پوست افرادی که از عارضه پارگی پوست رنج می‌برند را به نحو مطلوبی بهبود داده است .

  ۵- از غذاهایی که حاوی ویتامین های a,e,c هستند در طول روز استفاده کنید وتوجه داشته باشید که این مواد غذایی سالم وتازه باشند . این ویتامین‌ها برای تولید شدن رشته‌های کلاژن در بدن الزامی هستند و از این رو در صورت لزوم می‌توانید از مکمل‌های غذایی حاوی این ویتامین‌ها هم استفاده کنید .

  ۶- از غذاهایی که حاوی روی هستند نیز می‌توانید استفاده کنید و صد البته در این میان می‌توان استفاده از مکمل‌های حاوی روی را نیز توصیه کرد و می‌توان اشاره نمود که مهم‌ترین این دسته از مکمل ها همان مکمل شناخته شده zma است .

  ۷- زدودن آب بدن و کم آبی شدید نیز به مرور زمان به این عوارض و به از بین رفتن سلامت پوست می‌انجامد و از این رو مصرف آب کافی در طول روز را نیز برای سلامت پوست می‌توان الزامی دانست .

  ۸- در صورت لزوم از روش‌های نوین درمان که لیزر یکی از این نمونه‌هاست برای درمان این عوارض هم می‌توان بهره برد ولی در اغلب موارد بدون استفاده از روش‌های درمانی و تنها با به کار بستن های مذکور می‌توان این عوارض را از بین برد .