• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

دکتر سید مناف هاشمی: با اختصاص نیم درصد از مالیات بر ارزش افزوده به ورزش کمک بزرگی خواهد شد

 • به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان،

   سید مناف هاشمی معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان عصریکشنبه در حاشیه بازدید از اردوی تیم های ملی شنا و شیرجه در استخر قهرمانی مجموعه ورزشی آزادی باخبرنگار این پایگاه گفتگو کرد و با اشاره به جلسه خود با مسئولان صدا و سیما در راستای مبحث حق تلویزیونی، گفت : در طول سه ماه گذشته جلسات خوبی با نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته ایم و امروز نیز در این جلسه، مباحث قانونی برای دریافت حق پخش تلویزیونی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت،   بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و اصلاحات سال ۸۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام، الزامی برای دریافت حق پخش تلویزیونی از طرف صداوسیما وجود ندارد، اما در بندی از این مصوبه آمده است که می توان با تفاهم دو طرف و برخی ملاحظات، مبلغی را برای حق پخش تلویزیونی در نظر گرفت.

  وی در همین خصوص ادامه داد : دو راهکار اساسی برای برون رفت از مشکل کنونی حق پخش تلویزیونی در جلسه فوق پیشنهاد شد که در راهکار اول منابع حاصل از تبلیغات و حق پخش تلویزیونی در قالب تاسیس یک شرکت، بین دو طرف تقسیم شود و در راهکار دوم، می توان اصلاحاتی را در قانون های گذشته انجام داد که در این مسئله ملاک تصمیم گیری، شورای نگهبان خواهد بود.

  مناف هاشمی با اشاره به اینکه درصورت تحقق این امر، روزنه های امید در حوزه ورزش ایجاد خواهد شد،عنوان کرد : اگر به سمت تجاری سازی ورزش حرکت نکنیم، نمی توانیم در بحث سلامت، افتخار آفرینی و کاهش آسیب های اجتماعی گام برداریم.

  مناف هاشمی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۵ نیازمند تحول در حوزه ورزش هستیم، گفت: یک سال و نیم بر روی طرح های جدید کار کرده و ۱۰ پیشنهاد را به دولت ارائه کرده ایم که در صورت اجرای ۲ تا ۳ بند آن، تحول کلیدی در جامعه ایجاد خواهد شد که یکی از آنها اختصاص مبلغی از مالیات بر ارزش افزوده به ورزش است.

  وی در همین رابطه افزود: با اختصاص یک درصد مالیات بر ارزش افزوده به مدیریت شهری و حوزه سلامت شاهد تحول در این دو بخش بوده ایم و اگر نیم درصد از مالیات بر ارزش افزوده که حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان است به ورزش اختصاص یابد به طور حتم تحول شگرفی در این حوزه ایجاد خواهد شد.

  معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان اظهارات برخی افراد را در خصوص نبود فضای المپیکی در کشور را رد کرد و گفت : وزارت ورزش و جوانان و تمامی معاونت های آن، نگاه ویژه ای به این رویداد مهم دارند و حمایت های لازم را برای فدراسیون هایی که امید کسب سهمیه و مدال آوری در ریودوژانیرو برزیل را دارند، انجام می دهند.

  مناف هاشمی افزود : بر اساس جدولی که دکتر سجادی معاون ورزش حرفه ای و قهرمانی وزیر ورزش و جوانان طراحی کرده است، امروز از اردوی تیم شنا، شیرجه و واترپلو بازدیم کردم و بسیار خوشحالم که این فدراسیون در شرایط سخت مالی توانسته است با حمایت بخش خصوصی، اردوهای خوبی را برای ملی پوشان تدارک ببیند،مسئولان فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو اعلام کرده اند که این فدراسیون می تواند بین ۲ یا ۳ سهمیه را برای المپیک کسب کند و امیدارم شرایطی مهیا شود تا ملی پوشان خارج از مجموعه ورزشی آزادی با یکی از رقبا، اردوی مشترکی را برای افزایش آماده خود برگزار کنند.

  وی با بیان اینکه تمام فدراسیون ها با شرایط سخت مالی روبرو هستند، افزود: دولت به تعهدات خود بر اساس بودجه ۹۴ به خوبی عمل کرده است به طوریکه به طور متوسط ۸۵ درصد بودجه فدراسیون ها را پرداخت کرده و در حال حاضر ۹۵ درصد بودجه برخی از رشته های المپیکی مانند کشتی، تیراندازی و بوکس نیز پرداخت شده است، اما امیدوارم بخش خصوصی بتواند کمک های مالی لازم را در راه کسب افتخار در بازیهای المپیک به وزارت ورزش و جوانان انجام دهد.

  وی در همین خصوص ادامه داد :هنوز بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بودجه دولت به نفت وابسته است، فدراسیون های ورزشی در شرایط اقتصاد مقاومتی، ایثار می کنند و با تمام سختی ها به فکر تامین منابع مالی خود هستند.

  وی درخصوص گلایه محمد بنا سرمربی تیم کشتی فرنگی مبنی بر بی توجهی دولت به فدراسیون های المپیکی، گفت: فدراسیون کشتی بودجه ای بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان را برای مسائل برنامه های فنی، اردوها، رقابت ها و بحث های زیر بنایی و فرهنگی پیش بینی کرده است اما وزارت ورزش نمی تواند بیش از ۸میلیارد تومان از این بودجه را تامین کند.

  هاشمی ادامه داد: کمیته ملی المپیک هم بین ۴ تا ۵ میلیارد تومان به فدراسیون کشتی کمک خواهد کرد اما خوشبختانه رییس این فدراسیون با همکاری برخی از بانک ها توانسته است حدود ۵۰ میلیارد تومان برای فدراسیون کشتی هزینه کند که عملکرد رسول خادم در این زمینه قابل تجلیل است.

  مناف هاشمی با بیان اینکه فدراسیون وزنه برداری نتوانسته است همانند فدراسیون های فوتبال، والیبال و کشتی درآمدزایی داشته باشد، افزود: وزارت ورزش به تعهدات خود را نسبت به این فدراسیون عمل کرده است اما نمی توانیم همانند برخی از کشورها مانند قزاقستان سرمایه گذاری سنگینی در این رشته ورزشی انجام دهیم.

  وی در همین خصوص ادامه داد : البته مذاکراتی با دو بانک خصوصی و دولتی انجام داده ایم که امیدوارم بتوانیم منابع مالی جدیدی، به فدراسیون وزنه برداری تزریق شود.

  معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش در خصوص کمک ۴۰۰ میلیون تومانی این وزارت به تیم فوتبال امید افزود : منابع مالی این تیم از دو تا سه مجرای مختلف تامین می شود تا تیم امید بتواند بعد از ۴۰ سال گام به بازیهای المپیک بگذآرد، مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان پنجشنبه گذشته به حساب فدراسیون فوتبال واریز شد که با نظر وزیر ورزش و جوانان باز هم به این تیم کمک خواهد شد.

  وی در همین رابطه ادامه داد : فدراسیون فوتبال اعلام کرده است که مبلغی بالغ بر ۳ تا ۴ میلیارد تومان برای تیم امید هزینه کرده است که تمام این بودجه از سوی دولت بوده است،فوتبال فارغ از برخی تعصب ها، طرفداران زیادی در جهان دارد که امیدوارم تیم امید بتواند با حضور در المپیک باعث شادی مردم شود .

  وی در خصوص پیشنهاد معاون رییس جمهوری مبنی بر کاهش درجه دمای سالن های ورزشی به ۱۸ درجه سانتیگراد، اظهار داشت : در نامه ای به مدیران کل استانی، از آنها خواسته ایم که با تشکیل تیم نظارتی بر تمامی سالن های ورزشی نظارت داشته باشند زیرا برای توسعه پایدار، نیاز به هوای پاک داریم.

  معاون مالی وزیر ورزش و جوانان در مورد مشکلات استخر مجموعه ورزشی آزادی،گفت : ۱۵۰ میلیون تومان روز گذشته برای بازسازی این استخر تخصیص داده ایم و در آینده نیز کمک هایی به مجموعه ورزشی آزادی خواهد شد.

  اردوی تیم ملی شنا و شیرجه به منظور کسب آمادگی برای حضور در مسابقات کسب سهمیه المپیک برگزار شده است.