• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

ماساژ را می‌توان به دو گروه اصلی ماساژدرمانی و ماساژ برای رفع خستگی و ایجاد آرامش تقسیم کرد.

ماساژ را می‌توان به دو گروه اصلی ماساژدرمانی و ماساژ برای رفع خستگی و ایجاد آرامش تقسیم کرد.

ماساژ با روشی صحیح و اصولی راهی مناسب برای رفع خستگی، کاهش استرس و ایجاد آرامش است، اما همان طور که ذکر شد، ماساژ می تواند یک روش کمکی در درمان نیز باشد؛ بویژه برای مشکلاتی از قبیل گرفتگی های عضلانی و اسپاسم کمردرد، گرفتگی و درد عضلات گردن، درد شانه، یبوست و دردهای کولیکی اطفال.

 

اگر درمانگری ماهر و متخصص شما را ماساژ بدهد حس خوبی پس از اتمام ماساژ خواهید داشت و برعکس آن، اگر وی مهارت کافی نداشته باشد نه تنها حس بهتری نخواهید داشت که چه بسا مشکل شما تشدید نیز بشود.

 

بنابراین اگر دوست دارید برای رفع مشکلاتی از قبیل کمردرد یا هر روش درمانی دیگر از ماساژ کمک بگیرید به چند نکته مهم توجه کنید:

 

ـ سعی کنید به افرادی مراجعه کنید که دارای مهارت و تخصص کافی بوده اند و زیر نظر یک پزشک فعالیت دارند.

 

ـ بهتر است درمانگر شما از تخت مخصوص ماساژ استفاده کند و به این نکته توجه کنید که دربرخی موارد که به آنها اشاره می شود نباید از ماساژ استفاده کرد یا باید با احتیاط زیاد این کار را انجام داد.

 

افرادی که نباید از ماساژ استفاده کنند:

ـ بیمارانی که دچار پوکی استخوان شدید هستند، بویژه افراد خیلی مسن، زیرا امکان شکستگی استخوان در حین ماساژ یا شکستگی خود به خود پس از آن وجود دارد.

 

ـ مبتلایان به التهاب حاد و شدید مفاصل، باید از ماساژ دادن مفاصلی که دچار التهاب حاد و شدید هستند، خودداری کنند.

 

ـ ماساژ دادن مواضعی از بدن که دچار عفونت، التهاب، زخم، خونریزی و شکستگی است ممنوع است.

 

-در مورد شکستگی باید دقت کرد که ماساژ دادن اندام یا مواضعی از بدن که دارای سابقه شکستگی در چند ماه گذشته هستند نیز باید با دقت تمام و احتیاط انجام شود.

 

ـ ماساژ مواضعی از بدن که پوست آن دارای اگزمای شدید، پسوریازیس و سایر بیماری های پوستی حاد است نیز ممنوع است.

 

ـ در صورت شک به آپاندیسیت، التهاب کیسه صفرا یا پانکراس، بزرگی طحال، آنوریسم آئورت شکمی یا احتمال خونریزی شکمی ماساژ دادن شکم ممنوع است.

 

ـ ماساژ شکم در نیمه اول حاملگی خطرناک است و بهتر است انجام نشود، اما در نیمه دوم حاملگی انجام آن به صورت تخصصی و با احتیاط می تواند مفید باشد.

 

-بهتر است در هنگام تب بالا، آنفلوآنزا و مرحله حاد بیماری های عفونی از ماساژ استفاده نشود.

 

ـ هر چند ماساژ تخصصی و با روشی صحیح می تواند در درمان برخی مشکلات، بویژه گرفتگی های عضلانی مفید باشد، اما دقت داشته باشند ماساژ در مرحله حاد یعنی در صورت بیرون زدگی دیسک (فتق دیسک) خطرناک است و حتی به بدترشدن شدید بیماری منجر می شود.

 

ـ ماساژ کمر در بیمارانی که دچار تنگی کانال نخاع هستند بویژه افراد مسن باید بسیار دقت کنند زیرا امکان شکستگی مهره ها یا آسیب به نخاع وجود دارد