• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

آقای روحانی! کاری کنید اجازه دهند در پیام نور ادامه تحصیل دهم

بهاره محمدی_ به گزارش خبرگزاری فارس، فرزانه توسلی یکی از بهترین دروازه‌بان‌های ایران است که حدود یک ماه پیش هم نامزد بهترین دروازه‌بان جهان شد و نامش از سوی یک سایت جزو ۱۰ دروازه‌بان برتر قرار گرفت.

توسلی یکی از ورزشکارانی است که در قهرمانی تیم ملی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا نقش مهمی را ایفا کرده و با موقعیت‌هایی که از حریفان گرفته حسرت گلزنی را بر دل بازیکنان خارجی گذاشته است.

وی در گفت‌وگویی که با فارس داشت، از خواسته‌ها، آرزوها و خاطراتش گفت که مشروح این صحبت‌ها را در زیر می‌خوانید:

 فارس: سال ۹۴ برایت چطور گذشت؟

سال بسیار خوبی بود؛ هم ایران به عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا رسید و هم من در بین نامزدهای بهترین دروازه‌بانان جهان قرار گرفتم. با ۲ اتفاق خوبی که برایم رخ داد می‌توانم بگویم سال خوبی داشتم. اگرچه عید سال ۹۴ مسائلی برایم پیش آمد که اصلا خوب نبود و دو ماه درگیر بودم، اما برعکس این ضرب المثل که می‌گوید سالی که نکوست از بهارش پیداست، این طور نبود و در مجموع می‌توانم بگویم سال خوبی داشتم.

فارس: آرزویی داشتی که در سال ۹۴ به آن نرسیده باشی؟

آرزوی همه بازیکنان فوتسال قهرمانی در آسیا بود که به آن رسیدیم.

فارس: بهترین موقعیتی که از حریفان ایران گرفتی مقابل چه تیمی بود؟

الان که بازی‌ها را نگاه می‌کنم فکر می‌کنم بهترین موقعیت را در زمان پاورپلی از تیم تایلند گرفتم. در مسابقات قهرمانی آسیا دقایق آخر بهترین موقعیت را از آنها گرفتم. در بازی‌های جام جهانی گواتمالا هم اگرچه ما نتیجه خوبی نگرفتیم، اما من موقعیت‌های زیادی را از حریفان گرفتم.

فارس: به بازی کدام شخصیت ورزشی علاقمند هستی؟

احمدرضا عابدزاده در فوتبال. البته کشتی‌های علیرضا حیدری را هم دوست داشتم.

فارس: اگر بخواهی جای یک شخصیت سیاسی، فرهنگی، علمی و یا ورزشی قرار بگیری، دوست داری جای چه کسی باشی؟

هیچ‌کس، فقط دوست داشتم ما هم مانند مردان بودیم و تفاوتی بین قراردادها بین این دو قشر وجود نداشت.

فارس: به کدام بازیگر ایرانی علاقمند هستی؟

در بین خانم‌ها به مرجانه گلچین بازیگر طنز علاقه دارم. در بخش مردان هم بازی دانیال حکیمی و بهرام رادان را دوست دارم.

فارس: آخرین بازی که سینما رفتی چه فیلمی بود؟

آخرین فیلم سینمایى که رفتم رد کارپت بود. با تیم ملى که در اردو بودیم این فیلم را دیدیم. سریال شهرزاد هم یکى از زیباترین سریال هاى ایرانی است که به شدت دنبال می‌کنم که آقاى علی نصیریان و دیگر هنرپیشه‌هاى این سریال به بهترین نحو ممکن در این سریال به ایفاى نقش پرداخته‌اند.

فارس: آخرین کتابی که خواندی چه نام داشت؟

هنر شفاف اندیشیدن و چهار گفتار از فلورانس دو کتابى هست که الان مطالعه می‌کنم که از خانم مظفر گرفتم. فکر می‌کنم خانم مظفر تنها مربى است که علاوه بر بعد فنى در زمینه اخلاقى و مسایل دیگر همیشه کمک شایانى به بازیکنان داشته و به جرات می‌توانم بگویم برای من همیشه الگوی فنى و اخلاقى بوده و هست.

فارس: اوقات فراغت معمولا چه کاری انجام می‌دهی؟

معمولا با دوستانم هستم و کوه می‌روم. سفر کردن را هم دوست دارم و معمولا زمانی که وقت آزاد داشته باشم به شمال ایران سفر می‌کنم.

فارس: بهترین دوستت چه کسی است؟

خانم باورساد که مربی دروازه‌بانان تیم ملی است.

فارس: وقتی از کسی ناراحت باشی با چه کسی درد و دل می‌کنی؟

با خانم باورساد.

فارس: بزرگترین آرزوی ورزشی‌ و غیر ورزشی‌ات چیست؟

آرزویم این است تیم ملی روزی قهرمان جهان شود. اما آرزوی غیر ورزشی‌ام: زمانی از خیابان رد می‌شدم، آقای مسنی را دیدم که دستفروشی می‌کرد. آرزو کردم ای کاش آنقدر پولدار بودم تا می‌توانستم به این قشر از جامعه کمک کنم.

*فارس: ورزشکاران جزو اقشار مرفه جامعه نیستند؟

غیر از فوتبالیست‌ها فکر نمی‌کنم ورزشکاران دیگری جزو مرفهین باشند. ورزشکاران بیشتر از آنچه که می‌گیرند حق‌شان است.

فارس: خبرهای سیاسی را دنبال می‌کنی؟ مثلا از توافقات ۵+۱ اطلاعی داری؟

از دور دنبال می‌کنم. در زمان توافقات هر جا که می‌رفتیم صحبت از لغو تحریم‌ها بود. خیلی آدم سیاسی نیستم، اما دوست دارم روابط ما با همه کشورهای دنیا خوب شود.

فارس: اگر بگویند همین الان رئیس جمهور یکی از درخواست‌های شما را قبول می‌کند، چه می‌خواهی؟

بزرگترین خواسته‌ام فراهم کردم بستری برابر بین ورزش بانوان و مردان است. ما زمانی که از بازی‌های قهرمانی آسیا برگشتیم چیزی ندیدیم. نمی‌گویم یک آدم مادی هستم، اما اگر دو سال دیگر ورزش را کنار بگذاریم چه کاری می‌خواهیم انجام دهیم. خیلی از ورزشکاران مرد با دستمزدهایی که می‌گیرند بار خود را می‌بندند، اما در بخش بانوان این طور نیست. مشکل دیگری که داشتم این بود که بعد از قهرمانى در آسیا به وزارت ورزش رفتم تا براى کارشناسی ارشد اقدام کنم که به من گفتند فقط می‌توانم در دانشگاه آزاد به ادامه تحصیل بپردازم. من چون لیسانسم را از دانشگاه پیام نور گرفتم دوست داشتم ارشدم را هم در این دانشگاه بخوانم که موافقت نکردند و من هنوز منتظر جواب وزارت علوم هستم تا با خواسته من موافقت کنند و به من اجازه ادامه تحصیل در پیام نور را بدهند.

فارس: بهترین خاطره ورزشی‌ات چیست؟

سال ۸۴ بود فکر می‌کنم اردویی در شهرکرد داشتیم. ۷ صبح باید بیدار می‌شدیم و می‌دویدیم. من و چندتا از بازیکنان یک ساختمانی بود که در آن پنهان می‌شدیم تا کمتر بدویم. اسم این مکان را بهشت پنهان گذاشته بودیم. هنوز هم به آن فکر می‌کنم یکی از بهترین خاطراتم به شمار می‌رود.

*فارس: بدترین خاطره چطور؟

از اتفاقات بد سال ۹۴ می‌توانم به بازی‌های قهرمانی آسیای اشاره کنم که در آنجا انتخاب بهترین گلر نداشتند! من چون در این مسابقات عملکرد خیلی خوبى داشتم منتظر بودم که به عنوان برترین گلر انتخاب شوم که متاسفانه این گزینه را نداشتند و من خیلى ناراحت شدم؛ چون انتخاب بهترین بازیکن، بهترین گلزن و حتى بازیکن بازى جوانمردانه داشتند ولى بهترین گلر را نداشتند که خیلى دلخور شدم، اما خوشبختانه بعدها انتخابم به عنوان ۱۰ گلر برتر جهان این خاطره تلخ را برایم کمرنگ‌تر کرد.

فارس: بزرگترین آرزویت در سال ۹۵ چیست؟

یکی از بزرگترین آرزویم لژیونر شدن است. اینکه در بهترین لیگ‌های اروپا بازی کنم. البته سال‌هاست این آرزو دارم و نمی‌توانم بگویم فقط برای سال ۹۵ است.

فارس: تاکنون درخواستی از کشورهای خارجی نداشتی؟

برای ما که با پوشش بازی می‌کنیم سخت است. البته زمانی که مربی اسپانیایی داشتیم او می‌گفت می‌تواند کاری کند تا ما در کشورهای دیگر بازی کنیم، اما گفت مبلغ قراردادها بالا نیست. البته برای من اصلا پول مهم نیست و بیشتر دوست دارم در لیگی مثل اسپانیا بازی کنم.