• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

جام جهانی کشتی فرنگی

جام های جهانی، میدان نمایش تاکتیک های جدید برای مبارزه در المپیک ۲۰۱۶ ریو خواهدبود
در این رقابت ها سرمربیان، بیشتر به دنبال آزمایش شیوه های جدید مبارزه هستند تا قهرمانی
اما این جام جهانی برای کشتی فرنگی ما از چند نظر اهمیت دارد
انتخاب قطعی ملی پوشان اوزان ۶۶ ، ۸۵ ، ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم ایران در شیراز
عزیزاله اطاعتی : iwn.ir اخبار کشتی ایران
رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی سال ۲۰۱۶ از صبح پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه جاری با شرکت ۸ تیم برتر جهانی ۲۰۱۵ درشیراز آغاز خواهد شد از چند نظر از جمله ارایه تاکتیک های جدید مبارزه و هماهنگی با تازه ترین قوانین حاکم بر مسابقات، حائز اهمیت است .
اعتقاد براین است که سرمربیان تیم های حاضر در این مسابقات از جمله رقبای درجه اول تیم ما یعنی روسیه، آذربایجان و ترکیه بیشتر به دنبال آزمایش تاکتیک ها و حتی فنون تعیین شده برای استفاده در المپیک ۲۰۱۶ ریو خواهند بود تا کسب عنوان قهرمانی و به همین منظور نیز نگاه آنالیزورهای این تیم ها به دنبال تاکتیک های جدید مبارزاتی تیم های رقیب از جمله ایران خواهد بود تا در زمان باقیمانده تا المپیک کار جدی روی آنها در راس برنامه های آماده سازیشان قرار بگیرد.

در این میان کار تیم ایران به عنوان میزبان این رقابت ها بسیار دشوارتر از سایر تیم ها خواهد بود، چراکه هم باید به فکر قهرمانی و اعاده حیثیت خود باشد و به اطمینان لازم در خصوص گزینش نفرات اصلی اعزام به المپیک در اوزان ۶۶ ، ۸۵ ، ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم دست یابد، با وجود این اعضای کادر فنی و در راس آن محمد بنا نباید به سادگی از کنار اهمیت آنالیز تیم ها و تاکتیک های جدید هماهنگ با قوانینی که از سوی کادرهای فنی تیم های رقیب به نمایش گذاشته می شود، بگذرد.

بدون شک عوامل مهم و موثر در پیروزی ها که ارتباط تنگاتنگ با قوانین و مقررات جدید نیز دارد در راس موارد مورد توجه انالیزورهای تیم های رقیب قرار خواهد داشت ، در واقع آنها به دنبال این خواهند بود که کشتی گیران حاضر در مسابقات به ویژه المپیکی ها چگونه زمان ۶ دقیقه ایی مسابقه را مدیریت می کنند، در کناره های تشک که در المپیک به یکی از اصول مهم پیروزی ها و شکست ها مبدل خواهد شد، چگونه مبارزه می کنند، با اخطارهای کم کاری و نقض مقررات چگونه کنار می آیند و حتی کشتی گیران چگونه با کوچ های کنار تشک خود همکاری و هماهنگی می کنند.

شاید تیم ها همچون ایران که تقریبا با نفرات اصلی خود در این رقابت ها حاضر می شود، گام در میدان نگذاشته باشند، اما فراموش نکنیم که به طور جدی در فکر ارزیابی حریفان، کشتی گیران شرکت کننده و شیوه های جدید مبارزه تیم های رقیب خواهند بود تا در فاصله باقیمانده تا المپیک نفرات خود را بر اساس آنها آماده بکنند.
در جام های جهانی چه فرنگی و چه آزاد هیچ کشتی گیر نمی آید که در هر کشتی یک یا دو دقیقه در برابر حریفش ایستادگی کند و یا بازنده خوبی باشد، همه ۶ دقیقه ایی هستند و در این رقابت ها تاکتیک های برگزیده مبارزه تا آخرین لحظه برای رسیدن به پیروزی را به نمایش در خواهد آمد.
در همین رقابت هاست که می توان کاملا متوجه شد که تیم ها چه برنامه ایی برای المپیک دارند و کشتی گیران خود را با چه تاکتیک هایی آشنا کرده و به مصاف حریفان خواهند فرستاد.
از انجایی که تقریبا تمامی کشتی گیران حاضر در المپیک شناخته و آنالیزه شده هستند، کادرهای فنی تیم های مختلف به دنبال اتخاذ تاکتیک ها و حتی فنون ناشناخته اما تمرین شده برای ارایه در المپیک هستند که جام جهانی های ۲۰۱۶ قبل از المپیک بهترین میدان برای آزمایش انهاست و اگر انالیزور های تیم های ایرانی هم به هوش باشند، می توانند به راحتی تفکرات مربیان تیم های رقیب را بخوانند.
به طور مثال امریکا در جام جهانی کشتی آزاد قبل از المپیک ۲۰۱۲ لندن در روسیه شش بر دو به تیم ایران باخت، اما دو سه ماه بعد با کسب ۲ مدال طلای کشتی آزاد و یک برنز و عنوان قهرمانی المپیک به کار خود پایان داد و تیم ایران برنده تمامی تیم های حاضر در جام جهانی از جمله روسیه در کسب حتی یک مدال طلا ناکام ماند، چرا؟ این ها راز و رمز خود را دارد، یکی از مهمترین آنها این است که آنالیزورهای تیم های رقیب دست خادم را خواندند و با بررسی و ارزیابی تاکتیک های اتخاذ شده توسط وی، روند مبارزه کشتی گیران خود بر اساس تاکتیک های حریفان ایرانی تنظیم کردند، نمونه آن شیوه مبارزه کودوخوف با اسماعیل پور در وزن ۶۰ کیلوگرم بود که می توانست به راحتی به سود کشتی گیر ایرانی خاتمه پیدا کند ، اما برعکس شد و یک مدال نقره برای کودوخوف و تیم روسیه در بر داشت .
لازم به یادآوری است که تیم ملی کشتی فرنگی ایران در این دوره از رقابت ها، درگروه B ابتدا باید به ترتیب با تیم های اوکراین، آذربایجان و ترکیه روبه رو شود و پس از آن باید دید چه وضعیتی دارد و با چه تیم هایی روبه رو خواهد شد.
جام جهانی کشتی فرنگی