• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

انتقال دایمی ۲۴ رشته مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت

?انتقال دایمی ۲۴ رشته مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت
از جمله علوم ورزشی!

به گزارش میگنا قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت از انتقال ۲۴ رشته مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت تا سال ۹۶ خبر داد.
دکتر حمید اکبری با اعلام این مطلب اظهار کرد: در راستای سیاست‌های کلی نظام سلامت که مقام معظم رهبری نیز آن را ابلاغ نمودند یکی از ماموریت های وزارت بهداشت ارتقای سلامت جامعه اعلام شده که در این راستا تمامی امور مربوط به آموزش، پژوهش، سلامت، پیشگیری، درمان و نظارت به وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت جامعه واگذار شد.
وی در ادامه تصریح کرد: آموزش دانش آموختگان گروه پزشکی که در جامعه خدمات ارائه می کنند بسیار موضوع مهم و حیاتی است چرا که مستقیما با سلامت مردم سرکار دارند. بنابراین اگر این دانش آموختگان درست و در فیلد لازم آموزش نبینند، این امر می تواند مشکلات بسیاری را در جامعه ایجاد کند به این منظور تمامی رشته های مرتبط با سلامت که در وزارت علوم ارائه می‌شد و مورد بحث دو وزارت خانه بود بر اساس تصمیم مسؤلان دو وزارتخانه به وزارت بهداشت منتقل شد.
دکتر اکبری با اشاره به انتقال ۲۴ رشته مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت گفت:رشته هایی نظیر روانشناسی بالینی، روانشناسی سلامت، روانشناسی خانواده،” علوم ورزشی”، ورزش درمانی، خدمات سلامت، بهورزی، دارویاری، “تغذیه ورزش”، مراقبت از زنان، مشاوره ژنتیک، ماساژ درمانی، بهداشت روان، مراقب طبی سالمندی و “مشاوره ورزشی” از جمله رشته هایی است که فیلد لازم از جمله بیمارستان و دسترسی به بیمار برای آموزش در وزارت علوم در اختیار ندارند.
وی افزود: در واقع انتقال رشته های مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت بحثی جنجالی بین دو وزرات خانه بود که بعد از سال ها امسال با موافقت رییس جمهور به طور قطعی به وزارت بهداشت منتقل شد. بر این اساس طبق دستور ریاست جمهوری تمامی رشته های مرتبط با سلامت که تاکنون در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم ارائه می شد در همه مقاطع از کاردانی تا دکترای تخصصی به وزرات بهداشت منتقل شد.
دکتر اکبری در خصوص تمهیدات لازم برای ارائه رشته های منتقل شده به وزارت بهداشت نیز گفت:اخیرا نامه ای از سوی وزارت بهداشت به معاون اول رییس جمهور ارسال شده و در این نامه از ریاست جمهوری خواسته شده است که راهکارها و تمهیدات لازم برای اجرای این قانون در وزارت بهداشت فراهم کند، اگرچه لازم است این درخواست در شورای انقلاب فرهنگی نیز مورد بحث و تصمیم گیری قرار بگیرد.
وی با تاکید بر اینکه برنامه درسی رشته های منتقل شده از وزارت علوم به وزارت بهداشت تغییر نخواهد کرد گفت:کاری که در حوزه آموزش این رشته ها انجام خواهد گرفت این است که برنامه های درسی رشته های منتقل شده تغییر نخواهند کرد، بلکه مورد بازبینی قرار می‌گیرند. درواقع آنچه که برای وزارت بهداشت مهم است بخش کارورزی و کارآموزی دانشجویان این رشته ها است که فیلد مناسب را در بیمارستان های آموزشی برای آن ها فراهم می‌کنیم.
قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: هنوز آمار قطعی از تعداد دانشجویان رشته های منتقل شده به وزارت بهداشت در اختیار نیست اما قطعا هزاران نفر در این رشته ها تحصیل میکنند.