• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

پاسخ دکتر نصیرزاده در مورد شایعات برکناری وزیر ورزش !

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده” استادیار دانشگاه پیام نور”
مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه های پیام نور
عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزشهای دانشجویی
رئیس اسبق کمیته آموزش فدراسیون بدنسازی و فدراسیون سه گانه ومعاون آموزشی انسیتو بین المللی کشتی

شایعات اخیر به خصوص اطلاعیه وزارت ورزش درباره تکذیب برکناری وزیر ورزش خبرساز شده. در وزارتخانه چه خبر است؟
عده ای این روزها برای وزارت ورزش و جوانان شایعه سازی می کنند و می خواهند آرزوهای خود را در قالب خبر منتشر کنند. بد نیست نگاهی به عملکرد دکتر گودرزی، وزیر ورزش و جوانان داشته باشیم تا ببینیم ریشه این شایعات کجاست.
بودجه وزارت ورزش و جوانان در سال ۹۳ تنها ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است. در سال ۹۴ این بودجه به ۱۰۰ هزار میلیارد افزایش یافته است ود سال ۹۵داین بودجه ۱۲۰۰ میلیارد تومان مصوب گردیده است واین یعنی افزایش بودجه صدر صدی این نشان از کاربلدی مسولین وزارت ورزش است البته این میزان اعتبار مصوب بوده و قطعا ۱۰۰ درصد تخصیص داده نشد. آمارهای رسمی می گوید تا پایان آبانماه سال گذشته سال ۹۳تنها ۳۵۰ میلیارد تومان از این بودجه، تخصیص داده شد. حالا شما ببینید وزیر ورزش با داشتن ۵۱ فدراسیون ملی، آماده سازی و اعزام ورزشکاران برای مسابقات المپیک آینده، داشتن ۳۱ اداره کل ورزش و جوانان در استانهای سراسر کشور، وباشگاهی که از وزارتخانه ارتزاق می کند ومعلوم نیست این فرمول از کجای دنیا آمده است که باشگاه داری هزینه زا بایستی باشد آن هم برای دولت ؟؟؟؟ چه وظیفه سنگینی بر عهده دارد. این را هم در نظر بگیرید در دوره قبلی، آقایان هر جا می رفتند، کلنگ دستشان بود و به زمین می زدند و برای مردم منطقه مطالباتی ایجاد می کردند. این مصوبات فراوان، میراثی است که به وزیر ورزش فعلی به ارث رسیده. حالا همه شهروندان مطالبه دارند و وزیر ورزش با ۷۰ میلیون مطالبه گر روبروست.
امسال وضعیت بودجه ای چطور است؟
امسال میزان افزایش بودجه صددر درصد رشد داشته است بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان بودجه مصوب وزارتخانه است ولی مطمئنیم با شرایط فعلی اقتصادی و بازار نفت، تمام این میزان، تخصیص داده نمی شود. این در حالی است که در ماههای آینده مسابقات المپیک ریو را در پیش داریم، لیگ جهانی والیبال در حال انجام است و اعزام ملی پوشان به مسابقات متعدد جهانی مانند کشتی آزاد که اخیرا ایران در آن به قهرمانی دست یافت نیز با همین بودجه اجرا شده است. این را باید گفت فقط یک دانشگاه در این کشور بیش از ۳ برابر کل بودجه وزارت ورزش، بودجه تخصیص یافته دارد. مقایسه ۲هزار میلیارد تومان بودجه برای یک دانشگاه که زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، با بودجه وزارت ورزش، بسیار جالب توجه است.

چرا وضعیت بودجه اینقدر خراب است؟ گودرزی برای چه نتوانست بودجه بیشتری را بگیرد؟ شما به افزایش بودجه صدر درصدی چه می گویید می گوید گودرزی نتوانست بگیرد دیگر از این بیشتر افزایش مقدرور است
این مشکل مربوط به گودرزی نیست. چانه ورزش را از اول کم گرفته اند. از سال۱۳۵۰ که اولین قانون سازمان تربیت بدنی وقت نوشته شد، بودجه برای ورزش، اندک دیده شد. وزیر چطور می تواند یکساله این را جبران کند؟ هر کسی بیاید همین مشکل را دارد. ولی گودرزی برای کمبود اعتبار، برنامه مشخصی را در پیش گرفته. او به فدراسیونها گفته اسم و آرمی که شما دارید، یک برند شناخته شده در سطح جهان است. باید بروید از این برند، درآمدزایی کنید. هر میزان شما توان درآمدزایی داشته باشید، به همان اندازه، وزارت ورزش به شما بودجه می دهد. یعنی فدراسیون فوتبال اگر سراغ اسپانسری رفت و از او ۱۰۰ میلییون تومان گرفت، وزارت ورزش هم به این فدراسیون ۱۰۰ میلیون تومان بودجه به او می دهد.
پس چرا منتقدان می گویند حوزه ورزش حساب و کتاب درست و درمانی ندارد؟
من به عنوان یک فرد ورزشی هیچ وقت ندیده ام تشکیلات ورزش اینقدر قانونمند باشد. شاید مشکل بی قانونی قبلی در ورزش این بود که همه خود را ورزشکار و متخصص امور ورزش می دانند. گودرزی ورزشی بودن را تعریف کرده. وزیر این مسئله را جاانداخته و می گوید همانطور که پزشکان برای خودشان نظام صنفی دارند، مهندسان نظام صنفی دارند، ورزشی ها هم باید نظام صنفی داشته باشند. تشکیل نظام متخصصان ورزش کشور باعث شده در روی سیاسیون بسته شود و چون وزیر، سیاسی عمل نکرده و تخصصی گرایی کرده، برخی از سیاسیون که در ورزش بودند، از مدیریت اخراج شده اند و آنها ناراضی اند. شخصا به عنوان یک فرد ورزشی که قهرمانی، مربی گری، تحصیل و تدریس در بالاترین سطوح را داشته ام، از تخصص گرایی وزیر ورزش حمایت می کنم. او اجازه نداده حوزه ورزش، عرصه تاخت و تاز سیاسیون و غیرمتخصصان شود. گودرزی معتقد است اگر حتی یک فرد سیاسی می خواهد وارد حوزه ورزش شود، باید متخصص ورزش باشد.
درباره قانون قدیمی تربیت بدنی اشاره کردید. در بستر این قانون می شود سازمان متخصصان ورزشی را تشکیل داد؟

قانون سابق مصوب ۱۳۵۱ است که امروزه جوابگوی نیاز جامعه ورزشی مشکلات را نمی دهد. در دوره تصدی گودرزی، لایحه جدید ورزش کشور تقدیم مجلس شد و در شرف تصویب نهایی است در این قانون جدید ، بداعتهایی است که ورزش را متحول می کند. در گذشته در انتخابات ریاست فدراسیونها، هر کسی می توانست وارد شود. الان عنوان شده باید نامزد انتخابات فدراسیون دست کم لیسانس تربیت بدنی و یا حداقل داوری و مربیگری درجه ۳ آن رشته را داشته باشد. یکی دیگر از کارهای خوب این دوره، آمایش سرزمینی بر اساس استعدادهای ورزشی است. این کارها سالها پیش قرار بود انجام شود که نشده بود. وفقط در حد حرف بیان می گشت مثلا می رفتند در استان هرمزگان که استقبالی از ورزش کشتی نمی شود، خانه کشتی بزرگی ساخته اند ولی در مازندران که یکی از مهدهای کشتی ایران است، خانه تنیس روی میز ساخته اند. گودرزی به ادارات کل استانها گفته بر اساس آمایش سرزمینی بودجه را به هیات های استانی مناسب خود تخصیص بدهید. مثلا روی ۴ رشته ای که استعدادهایش در استان شما موجود است، تمرکز کنید. از دیگر اقدامات ارزشمند دکتر گودرزی توزیع عادلانه بودجه در چهار سطح ورزش حرفه ای ، قهرمانی ، همگانی وآموزشی بود در ادوار گذشته چون ورزش حرفه ای وقهرمانی جذابیت بیشتری داشت اکثر بودجه در این بخش هزینه می شود در حالی که ورزش همگانی متضمن سلامت جامعه است ولی گودرزی عنوان کرد حتی فدراسیون ها که متولیان ورزش قهرمانی کشور هستند بایستی ۱۰ درصد بودجه خود را اختصاص بدهند به ورزش همگانی حال خود قضاوت کنید

در ورزش قهرمانی کارنامه گودرزی چطور است؟
برای اولین بار است تیم ملی والیبال به المپیک می رود. ۵۲ سال طول کشید تا به این قله برسیم. ما در هیچ المپیکی به اندازه المپیک ریو سهمیه کسب نکرده بودیم.

پس چرا اینقدر مخالفت از درون فدراسیونها شنیده می شود؟
چون دست مفسدان و سیاسیون غیرمتخصص را قطع کرده. چون وزیر سالمی است، برخی افراد که حق و حساب می گرفتند و دیگر در میدان نیستند، معترض او شده اند. گودرزی حتی نیروهای خودش را هم در وزارتخانه و فدراسیونها نچیده. در دوره های قبلی وقتی کسی به طبقه چهارم ساختمان سول راه می یافت ، اولین کاری که کرد، حمله به پست ها بود وبرا ساس سلیقه وروابط سیاسی که می توانست برای ایشان ایجاد کند منصوب می کردند. انتخابات فدراسیونها، همگی انتصابات بود، همه منصوب وزارت ورزش بودند. الان اگر هم کسی مدعی شود وزارت ورزش در یک انتخابات فدراسیون از او حمایت کرده، وزیر رد می کند. گودرزی بارها گفته برایش فرقی ندارد چه کسی رییس شود. خودم کاندیدا ریاست فدراسیون تیرا اندازی بودم رفتم پیش ایشان با اینکه شناخت کاملی نسبت به بنده داشتند به من گفت آقای نصیرزاده برای مادهیچ فرقی ندارد هرکسی ریس شود حمایتش خواهیم کرد برخی رسانه های منتقد او انگار منتظرند یک نفر از آسمان نازل شود تا در ورزش موفق شویم. موفقیت چیست؟ این است که موجودی حساب بانکی اعضای مافیای ورزش بالا برود؟ این است که پیمانکاران، همکاسه مسئولان ورزشی شوند؟ بارها گفته ام با هر کسی که خود را منتقد وزارت ورزش می داند، حاضرم در حضور رسانه ها مناظره کنم. گودرزی نه حلقه یاران نزدیک دارد و نه به کسی باج می دهد. نظر کارشناسی می گوید که باید از او حمایت کرد چون پاک ترین و موفق ترین وزیر ورزش بوده است.یادتان باشد اگر گودرزی نتواند ورزش کشور را که استاد تمام مدیریت ورزشی است والبته در پاسخ به برخی از منتقدان که عنوان می کنند ایشان سابقه اجرایی ندارد ایشان ۳۰ سال پیش معاون فنی همین سارمان بوده ودر کارنامه خود از مربیگری تا ریس فدراسیونی دارد نتواند کاری انجام دهد هیچ شخص دیگری هم نخواهد توانست انجام دهد
فکر می کنید در صورت برنده شدن روحانی در انتخابات دولت دوازدهم، گودرزی باز هم در وزارت ورزش بماند؟
سوال سختی است. همه چیز بستگی به دستاوردهای المپیک ریو دارد. تصورم این است اگر در دولت بعدی آقای روحانی، دکتر گودرزی وزیر ورزش نشود، قطعا از وزیر کمتر هم نخواهد و به عنوان یکی از معاونان رئیس جمهور با دولت همکاری می کند، چون سالم است و کارامدی خود را نشان داده است

 

بازتاب پاسخ دکتر نصیرزاده در حمایت از وزیر ورزش وجوانان در خبرگزاری های آنا ،ایران نیوز ،جهانی خبر ،:

http://www.irannewsday.com/NSite/FullStory/News/?Serv=1196&SGr=2315&Id=111894

http://www.jahanikhabar.ir/NSite/FullStory/News/?Serv=198&SGr=307&Id=128914

http://www.ana.ir/news/116632

www.nasirzade.com