• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

نظام نامه فرهنگی ورزش کشور

“اولویت ها و اقدامات اساسی حوزه فرهنگی ورزش کشور (نظام نامه فرهنگی ورزش کشور)”

مصوبه “اولویت ها و اقدامات اساسی حوزه فرهنگی ورزش کشور (نظام نامه فرهنگی ورزش کشور)” که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به دستور رئیس جمهور محترم جناب آقای روحانی به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجرا ابلاغ شده است:

  • ساماندهی وضعیت رسانه ای ورزش کشور (رسانه ملی، رسانه های مکتوب و الکترونیک) و ارتقاء کیفی و تقویت رویکردهای فرهنگی و اخلاقی آن از طریق تشکیل “شورای نظارت بر مطبوعات ورزشی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی” و تشکیل “شورای سیاست گذاری و نظارت بر برنامه های ورزشی در سازمان صدا و سیما” با همکاری وزارت ورزش و جوانان.
  • تقویت و ارتقاء روحیه پهلوانی و پاسداشت ارزش های معنوی و اخلاقی همچون مردم دوستی، ایثارگری و عدالت خواهی در بین مربیان و مدیران ورزش کشور و ارتقاء فرهنگ حاکم بر ورزشگاه ها و مسابقات ورزشی با استفاده از ظرفیت های فرهنگی و تبلیغی کشور به ویژه سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان بسیج مستضعفین و وزارت ورزش و جوانان.
  • توسعه و ارتقاء کیفی و کمی ورزش بانوان و ترویج فرهنگ حاکم بر ورزش بانوان کشور به عنوان الگوی مطلوب زن مسلمان در عرصه های ورزشی ملی و بین المللی از طریق مشارکت سازمان صدا و سیما و همکاری نهادهای فرهنگی ذی ربط با وزارت ورزش و جوانان.
  • تقویت و ارتقاء سلامت عمومی و کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه با فرهنگ سازی ورزش همگانی در بین همه اقشار مردم از طریق همکاری و مشارکت سازمان صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بسیج مستضعفین و وزارت ورزش و جوانان.
  • تقویت و نهادینه سازی ورزش های ملی و بازی های بومی و محلی و اشاعه فرهنگ و ارزش های حاکم بر آنها در همه عرصه های ورزشی از طریق همکاری و مشارکت سازمان صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بسیج مستضعفین و وزارت ورزش و جوانان.
  • توسعه سرمایه گذاری ورزش کشور در سطوح پایه (ورزش دانش آموزی و دانشجویی) با رویکرد فرهنگی و تربیتی و ایجاد هم افزایی در بهره مندی عموم مردم از فضاهای ورزشی دستگاه های اجرایی از طریق مشارکت و همکاری وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بسیج مستضعفین و وزارت ورزش و جوانان.
  • ارتقاء سهم ورزش در تولید ناخالص ملی و رونق اقتصاد دانش بنیان ورزش با ترویج فرهنگ وقف و گفتمان سازی در حوزه اقتصاد مقاومتی با تاکید بر جلب مشارکت خیرین، سازمان های مردم نهاد، داوطلبان و بخش خصوصی با همکاری و مشارکت سازمان صدا و سیما، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت ورزش و جوانان.
  • مبارزه ساختارمند با ناهنجاری های اخلاقی و فرهنگی، تخلفات و جرائم ورزشی و تلاش حداکثری برای کاهش دعاوی و اختلافات ورزشکاران، مدیران و دست اندرکاران این حوزه از طریق مدیریت عالیه کمیته های انضباطی و اخلاق در فدراسیون های ورزشی و ایجاد ساختارهای حقوقی، قضایی و داوری ورزشی با هماهنگی نهادهای ذی ربط.
  • نظارت دقیق و مستمر بر فعالیت باشگاه های ورزشی عمومی و اعتباربخشی و رتبه بندی این باشگاه ها با تاکید بر التزام عملی و منشور اخلاقی و انضباطی باشگاه ها و نظارت بر حسن اجرای آن با همکاری نهادهای فرهنگی، انتظامی و ورزشی ذی ربط.
  • سازماندهی وضعیت فرهنگی ورزش قهرمانی و حرفه ای کشور به ویژه در سطح فدراسیون ها و باشگاههای ورزشی حرفه ای و برنامه ریزی در جهت ترویج فضائل اخلاقی، روحیه پهلوانی و جوانمردی و پرهیز از الگوسازی کاذب با همکاری سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت ورزش و جوانان و سایر نهادهای ذِی ربط.

تبصره ۱- وزارت ورزش و جوانان موظف است گزارش سالانه عملکرد اولویت ها و اقدامات اساسی حوزه فرهنگی ورزش کشور را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه نماید.

تبصره ۲- آئین نامه ها، دستورالعمل ها و برنامه های اجرایی اولویت ها و اقدامات اساسی حوزه فرهنگی ورزش کشور به تصویب کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران (موضوع مصوبه ۳/۱۰/۱۳۸۷ شورای فرهنگی) خواهد رسید.