• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

انواع اصلی دیابت

انواع اصلی دیابت
دیابت نوع ۱: این نوع دیابت در واقع نوعی بیماری خودایمنی است. بیماری خودایمنی هنگامی بروز می‌یابد که دستگاه ایمنی به اشتباه به بخشی از بدن حمله می‌کند. در افراد دیابتی دستگاه ایمنی به سلول‌های جزایر لانگرهانس که انسولین ترشح می‌کنند، حمله می‌کند و به آن‌ها آسیب می‌رساند. در نتیجه، این سلول‌ها دیگر انسولین ترشح نمی‌کنند یا میزان تولید آن‌ها بسیار پایین است. از این رو، افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ برای این که زنده بمانند باید هر روز مقدار مشخصی انسولین به خود تزریق کنند.

اکنون دانشمندان به طور دقیق نمی‌دانند عواملی باعث می‌شوند دستگاه ایمنی به سلول‌های سازنده‌ی انسولین حمله کند. با وجود این، آنان معتقدند عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی مانند ویروس‌ها دخالت دارند.

دیابت نوع ۲: حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد افراد دیابتی به نوع ۲ مبتلا هستند. این نوع دیابت به طور معمول در بزرگسالان دیده می‌شود. حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ چاق هستند. در آغاز ‌که دیابت نوع ۲ تشخیص داده می‌شود، لوزالمعده به طور معمول به اندازه‌ی کافی انسولین تولید می‌کند، اما بدن نمی‌تواند به نحو کارآمدی از انسولین بهره‌مند شود. این وضعیت را مقاومت به انسولین می‌نامند. برای این افراد به طور معمول داروهای کاهنده‌ی قند خون مانند گلیبن‌کلاماید و متفورمین تجویز می‌شود.

دیابت حاملگی: این نوع دیابت فقط هنگام بارداری ظاهر می‌شود و مانند دیابت نوع دوم ‏ ‎ بیشتر‏ ‎ در خانواده‌هایی دیده می‌شود که سابقه‌ی دیابت دارند. این نوع دیابت به طور معمول پس از زایمان ناپدید می‌شود با وجود این، خطر دچارشدن مادر به دیابت نوع دوم افزایش می‌یابد. دیابت حاملگی ممکن است به سقط جنین بینجامد. بنابراین، زنانی که به دیابت دچارند یا در خانواده‌ی خود سابقه دیابت دارند، باید در مراقبت ویژه‌ی پزشک باشند.