• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

سرماخوردگی و ورزش

⭕️آیا زمانی که احساس سرماخوردگی می کنید باید ورزش کنید؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، گذشته از اینکه ورزش به عنوان یک عامل قوی در پیشگیری از سرماخوردگی شناخته است، حتی اشخاصی که دچارسرماخوردگی شده اند با انجام فعالیت های ورزشی ملایم روند سریع تری را در بهبود سرماخوردگی طی کرده اند.یکی از تحقیقات سال ۲۰۰۲ نشان داد که کسانی که به طور منظم ورزش می کنند، ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر به سرماخوردگی مبتلا می شوند.نگاه به ورزش به عنوان یک دارو بسیار مهم است اما باید به درستی تجویز شود، تحت کنترل بوده و ادامه داشته باشد.
ورزش کردن باعث افزایش درجه حرارت بدن می شود و می توانید با عرق کردن ناشی از ورزش بسیاری از ویروس های بدنتان را از بین ببرید. با این حال باید بسیار مراقب باشید و به بدن خود گوش دهید. ورزش را روزانه به میزان نرمال و نه شدید انجام دهید زیرا می تواند به سیستم ایمنی بدن استرس بیشتری وارد کند و اگر مراقب نباشید و یکباره ورزش را قطع کنید، این امر منجر به طولانی شدن بیماری خواهد شد .
شدت و نوع ورزش در سرماخوردگی
به خاطر داشته باشید که ورزش بیش از حد می تواند اثر معکوس بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد.به این دلیل که ورزش های شدید باعث افزایش تولید هورمون استرس یعنی کورتیزول می شود. هورمون های استرس مهارکننده فعالیت سلول های طبیعی قاتل هستند.این سلول ها نوعی از سلول های سفید خون بوده که به عوامل ویروسی حمله کرده و بدن را از وجود آن ها پاک می کنند.به ورزشکاران توصیه می شود که اگر علائم سرما خوردگی ” زیر گردن” دارند و یا تب دارند از ورزش اجتناب کنند.
مهمتر از همه، همیشه به آنچه که بدن شما به شما می گوید، توجه کنید و اگر بیش از حد احساس خستگی می کنید، به ورزش کردن ادامه ندهید. احتمالا” بیش از هر وقت دیگری، آنچه نیاز دارید، استراحت کردن است.اما اگر به فکر دور زدن برنامه تمرینی خود هستید به خاطر اینکه به شما گفته شده است که ” وقتی بیمار هستید نباید ورزش کنید “، پس باید تجدید نظر کنید!در واقع ورزش می تواند به شما کمک کند که هرچه زودتر احساس بهتری داشته باشید.به ویژه تحریک ملایم سیستم ایمنی بدن با برخی از ورزش های ملایم مفید است.البته باید توجه کنید در اینجا منظور سرماخوردگی ویروسی است، اگر در سیکل سرما خوردگی بدن شما دچار عفونت شد، به هیچ وجه فعالیت ورزشی را ادامه ندهید تا زمانی که سیکل آن طی می شود.