• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

سندرم ایکس یا مقاومت به انسولین

سندرم ایکس یا مقاومت به انسولین
( مشکل ناشناس و مرموز حرفه ای ها )
.

انسولین هورمونی است که به گلوکز موجود در گردش خون کمک می کند تا به بافت های بدن وارد شده و در آن جا برای تبدیل شدن به انرژی ذخیره شود . انسولین در واکنش مستقیم به افزایش میزان گلوکز در خون و از غده پانکراس ترشح می شود. اگر میزان طبیعی انسولین نتواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد و آن را در بافت ها ذخیره کند تا بعدها به صورت انرژی در بدن آزاد شود، غده پانکراس انسولین بیشتری ترشح می کند. اگر چه در برخی از افراد این ترفند کارآیی دارد اما در برخی دیگر این میزان اضافی انسولین هم قادر نیست گلوکز را به بافت ها وارد کرده و برای تبدیل شدن به شکل انرژی در آنها ذخیره کند. به این ترتیب این افراد همزمان هم گلوکز و هم انسولین بالایی در خونشان دارند. هنگامی که برای ذخیره گلوکز خون در بافت ها مقادیر بالایی از انسولین لازم است، حالتی به نام مقاومت به انسولین ایجاد می شود. این حالت در پزشکی اغلب به نام سندرم مقاومت به انسولین یا سندرم متابولیک X شناخته می شود.
لازم به ذکر است که مقاومت به انسولین وضعیتی است که در آن حتی در صورت ترشح انسولین کافی به وسیله پانکراس، بافت ها قادر به برداشتن گلوکز از گردش خون نیستند. در نتیجه، پانکراس باز هم انسولین بیشتری ترشح می کند تا با گلوکز بالای خون مقابله کند. بنابراین در سیستم گردش خون یک فرد مبتلا به مقاومت به انسولین، سطوح انسولین و گلوکز افزایش پیدا می کند.
هیچ علایم خاصی در افراد مبتلا به مقاومت به انسولین وجود ندارد. هر چند، بیماری های مزمن متعددی وجود دارند که با مقاومت به انسولین در ارتباطند. این بیماری ها عبارت از دیابت نوع دوم، هایپرلیپیدمی، فشارخون بالا و عارضه تصلب شرایین هستند ِ
علائم : .

ضعف عمومی و بی دلیل بدن
.خشکی گلو و دهان
.تب و لرز ناگهانی و منقطع .
تخریب اعصاب عروق و عضلات و در نتیجه ضعف عضلانی و گاها خونریزی داخلی .
دیابت نوع دو .
اتروفی عضلانی ناگهانی و بی دلیل .
خواب الودگی و عدم هوشیاری
.

پی نوشت ; طبق تحقیقات خودم , مصرف استروئید های آنابولیک هم در طولانی مدت باعث کاهش حساسیت سلولهای عضلانی نسبت به انسولین خواهد شد . که پیامد این موضوع کاهش معنی دار و مشهود سرعت رشد عضلات و بالا رفتن زمان ریکاوری در بدن خواهد بود .