• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

افراد چاق

افراد چاق در آینده با خطر ابتلای به بیماری هاى مختلف دست به گریبان هستند.

✅ براساس نتیجه پژوهشى که به تازگى انجام گرفته، شعار چاقی همراه با سلامتی افسانه‌ای بیش نیست.

✅ پژوهشگران موسسه مطالعات چاقی در دانشگاه بیرمنگام، بریتانیا، گزارش کرده‌اند افراد چاق در طول عمر خود با مشکلات جسمانى روبرو خواهند شد، حتى اگر در اوایل زندگی، نشانه‌ای از عوارض قلبی، دیابت و سطح بالای کلسترول در آنها دیده نشود.

✅ بر اساس این گزارش، “اصطلاح چاق اما سالم” نظریه‌ای گمراه کننده است که به غلط به فرد اطمینان می‌دهد اگر چاق باشد، اما شاخص هاى سوخت و سازى او مانند فشار خون و قند خون در حد مناسب باشد، از سلامت جسمانى برخوردار خواهد بود. این نظریه صحیح نیست.

✅ برای تهیه این گزارش، اطلاعات پزشکی مربوط به سه میلیون مرد و زن بریتانیایی بین سال‌های ۱۹۹۵ و ۲۰۱۵ مورد بررسی قرار گرفت. از میان این افراد، وضعیت کسانی دنبال شد که در آغاز دوره مطالعه، با وجود اضافه وزن، نشانه‌ای از مشکلات پزشکی مانند فشار خون، قند خون و کلسترول بالا در آنها دیده نمی‌شد.

✅ نتایج نشان داد افراد چاق “اما از نظر سوخت و ساز بدنی سالم” بیش از افراد با وزن عادی در معرض ابتلای به بیماری قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی قرار داشتند.

✅ نکته جدید در این گزارش این است که نشان می‌دهد افراد چاقى که امروز از نظر پزشکی سالم تشخیص داده می‌شوند از ابتلای به این بیمارى ها در آینده در امان نیستند.

✅ نتیجه این پژوهش احتمالا بیشترین تاثیر را بر نگرش نسبت به اضافه وزن و چاقی نوجوانان و جوانان خواهد داشت.

? بنابراین، به همگان توصیه می‌شود برای دورى از ابتلای به امراض قلبی، سیگار را ترک کنند، به رژیم غذایی معتدل و مناسبی روی آورند، ورزش و حرکات بدنی را نادیده نگیرند و از اصراف در مصرف الکل خودداری ورزند. داشتن وزن مناسب نیز از دیگر توصیه‌های مهم است.
Drmehdinasirzade
Www.nasirzade.com